Czy smród zabija cz. 2?
Szczegółową analizę związków odorowych w wybranych zakładach utylizacji odpadów zwierzęcych opracowali naukowcy z Politechniki Lubelskiej w artykule„Uciążliwość zapachowa zakładów utylizacji odpadów zwierzęcych”. Odsyłam do wnikliwego zapoznania się z tą lekturą, w wyczerpujący sposób opisuje wpływ na środowisko związków chemicznych emitowanych przez zakłady utylizacji.
Emisja odoru z zakładów utylizacji zwierzęcej jest zaliczana do skali dużego oddziaływania. W naszym rejonie praktycznie cała gmina Gołcza jak i sąsiednie gminy narażone są na oddziaływanie odoru i substancji emisyjnych. W szczególności są to rejony Gołczy, Wielkanocy i Rzeżuśni jak i Chobędzy, Uliny Małej i Dużej, Krępy i Kamienicy.
Do najbardziej uciążliwych zakładów emitujących odór zaliczane są właśnie zakłady utylizacji zwierzęcej, jakim w naszym przypadku jest Saria w Wielkanocy.
Jak udowodniono i wskazano długotrwałe oddziaływanie odoru powoduje dyskomfort psychiczny, bóle głowy, brak apetytu, kłopoty z zasypianiem i oddychaniem, występowanie stanów podrażnienia nerwowego czy nawet stanów depresyjnych. Poza negatywnym wpływem na komfort psychiczny, poszczególne związki odorotwórcze mogą posiadać takie właściwości jak toksyczność, mutagenność czy kancerogenność, czyli krótko mówiąc mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów lub wprowadzać zmiany genetyczne przyszłych pokoleń. Naukowcy w trakcie badania powietrza z zakładu utylizacji odpadów zwierzęcych
zidentyfikowali 18 związków chemicznych. Część zidentyfikowanych związków wykazuje właściwości toksyczne, np. tricholoroetan, tetrachloroetan, 1,4-dichlorobenzen, ksyleny, fenol oraz właściwości mutagenne np. 4-nonyfenol.
Niestety władzy w gminie Gołcza prawdopodobnie nie zależy na zdrowiu jej mieszkańców, gmina nie dysponuje takimi badaniami albo nie podaje ich do wiadomości publicznej, woli niewygodny temat zamiatać pod dywan.
Nie jesteśmy jedyną gminą, która od lat boryka się z problemem odorowym i nieudolnymi działaniami władz lokalnych. W gminie Kaczor gdzie istnieje zakład utylizacji o profilu zbliżonym do Sarii na wniosek ekologów Urząd Wojewódzki przeprowadził badania w latach 2004-2006 z których wynika, że liczba zachorowań na raka wzrosła o 79 proc. W tym samym okresie o 108 proc. wzrosła również zachorowalność na choroby zakaźne i pasożytnicze.
Jak widzimy oddziaływanie odoru to nie tylko uciążliwość, ale również potencjalne poważne zagrożenie dla zdrowia. Jedynym pomysłem władz w gminie Gołcza jest przyciągnięcie turystów i rozwój agroturystyki, jeśli polityka będzie szła w tym kierunku, bez rozwiązania problemy odoru i oddziaływania zakładu Saria na środowisko i zdrowie będziemy światkami kabaretu bez śmiejącej się widowni.
A teraz zastanów się nad aspektem ekonomicznym działalności zakładu utylizacji Saria w Wielkanocy. Czy zakład pracy zatrudniający około 90 pracowników jest motorem napędzającym rozwój w gminie Gołcza? Czy urzędnicy przeprowadzili bilans zysków i strat takiej działalności? Czy dzięki uciążliwej działalności zakładu Saria gmina jest w stanie przyciągnąć nowych przedsiębiorców, nowy przemysł, rozwijać turystykę i agroturystykę?
Jakie środki są podejmowane przez władze lokalne, aby pomóc zakładowi w likwidacji uciążliwego odoru?
Gdyby uciążliwość została wyeliminowana być może przy prowadzeniu dobrej polityki udałoby się przyciągnąć nowe firmy i stworzyć nowe miejsca pracy. Teraz nikt z większych przedsiębiorców nie chce inwestować na terenach tak uciążliwych ze względu na odór.
Również rozwój turystyki i agroturystyki byłby bardziej realny. A teraz walory turystyczne nie mają szans rozwoju na naszym terenie, środki z UE, które będą przeznaczone zostaną prawdopodobnie w większości skonsumowane na modernizacje podwórek i domów oraz fikcyjnemu stworzeniu bazy turystycznej.
Jako mieszkańcy gminy Gołcza apelujemy do władz w tym do Wójta gminy Gołcza Lesława Blachy i przewodniczącego rady gminy Andrzeja Dziubki o wszczęcie przedsięwzięć mających na celu eliminację odoru z zakłady utylizacyjnego Saria w tym utworzenie planu działania przy konsultacjach z mieszkańcami i podaniu go to publicznej wiadomości. Również pełni obawa o nasze zdrowie apelujemy o wykonanie badań epidemiologiczno-sanitarnych mających na celu sprawdzenie oddziaływania odoru na zdrowie i środowisko.
Jednocześnie informujemy, że w ramach działań obywatelskich informacja o uciążliwości działania zakładu Saria w Wielkanocy zostanie zgłoszona odpowiednio do:
- Głównego Inspektora Sanitarnego
- Małopolskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie
- Głównego Inspektora Ochrony Środowiska
- Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie
- Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie
licząc na zainteresowanie tą sprawą i udzielenie pomocy dla lokalnej władzy.
W pomoc gminie Gołcza planujemy zaangażować organizacje ekologiczne w tym:
- Klub Gaja
- Obywatelski Ruch Ekologiczny
- Instytut na rzecz Ekorozwoju
- Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
- GreenPeace Polska
~morfeusz